Nakon pobjede na trećem nacionalnom takmičenju u kodiranju na mikro:bit uređajima, imali smo priliku da razgovaramo sa mentorkom pobjedničkog tima - Sanjom Čolaković Šišević. Razgovarali smo o projektu sa kojim se OŠ "Vladimir Nazor" predstavila na takmičenju, šta za djecu ovakav projekat znači i šta su njihovi planovi za regionalno takmičenje.
Možete li da nam kažete nešto više o projektu sa kojim ste pobijedili na nacionalnom takmičenju - o čemu je riječ, kako su djeca reagovala?
Zimski period je najkritičnije vrijeme za preživljavanje mnogih vrsta životinja pogotovo usljed nedostatka hrane koja je rijetka, a često i zatrpana snijegom. Odlučili smo se da realizujemo uz pomoć mikro:bit-a Zimsko prihvatilište za ptice. Svjedoci smo da veliki broj ptica i u nacionalnim parkovima ugine zbog toga što nemaju potrebnu zaštitu ljudi kada je njima ona najpotrebnija.
SVRHA NAŠEG PROJEKTA:
Svrha projekta je zaštita ptica stanarica u zimskom periodu (uz modifikaciju kućica može služiti i za zaštitu drugih životinja). Ovaj projekat bi bio od koristi na opštinskom, državnom, pa i na globalnom nivou. Potencijalni korisnici su gradska i seoska područja, ali i nacionalni parkovi gdje bi se prihvatilišta pravila za ugrožene vrste i zaštitu ptica.
UTICAJ NAŠEG PROJEKTA:
Vrabaca je sve manje, a ekosistem je itekako narušen smanjivanjem njihovog broja. Primijetili smo da se u regionu podiže svijest o njihovoj ugroženosti, ali nijesmo vidjeli da postoji adekvatno rješenje, kako za njih tako i za sve ugrožene vrste.
Naša država je obdarena jednim od najvećih rezervata ptica NP Skadarsko jezero, došli smo na ideju da kroz ovaj projekat ukažemo na činjenicu da ptice možemo zaštititi na kvalitetniji način. Od ovog projekta očekujemo da će probuditi svijest kod pojedinca, institucija i nadležnih organa koji mogu djelovati na ovom planu. Želimo pokazati koliko savremeno doba može pružiti kvalitetniji način života ne samo ljudima, već i pticama.
Kao mentor mogu da kažem da sam zadovoljna njihovim zalaganjem, saradnjom, timskim radom, samopouzdanjem i slobodom u izražavanju mišljenja i pronalaženju novih ideja. Kod njih je razvijen takmičarski duh i uzbuđenje zbog novog takmičenja, želja za napretkom i novim izazovima.
MIKRO:BIT = IZAZOV
Realizovano rješenje pametne kućice za ptice predstavlja održivi sistem koji ima za cilj očuvanje fonda ptica, ali takođe ovaj tip kućice primjenjiv je i moguće ga je realizovati da zaštiti druge životinje. Ovakva prihvatilišta mogla bi se napraviti i za životinje bliske čovjeku (pse, mačke), kao i za životinje iz divljine. Kućica na prvi pogled predstavlja jedno lijepo dizajnirano stanište za ptice, međutim ova kućica je više od toga. U ovoj kućici prikazan je veliki stepen automatizacije. Automatizovana su vrata kućice, hranilica, pojilica kao i sistem održavanja temperature i sva četiri sistema funkcionišu pomoću mikro:bit računara. Postavljanjem solarnih panela kućica je održiva. Ovakve kućice bi se mogle koristiti i za razna istraživanja i praćenje životinja ugradnjom kamera.
Djeca su pozitivno reagovala na ovaj za njih veliki izazov. Sa zadovoljstvom su prihvatili ideju ovog projekta i radosno su iščekivali svaku radionicu. Trudili se da poboljšaju projekat, razvijali kritičko mišljenje, pronalazili rješenja za novonastale situacije, tražili pomoć koordinatorke i drugih saradnika.