Podrška koju je Western Balkans Media for Change program obezbijedio omogućila je Centru za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) da realizuje svoj projekat: Etičko novinarstvo u pričama o žrtvama nasilja, fokusiran na produkciju visokokvalitetnog istraživačkog sadržaja.
Projekat je rezultirao objavljivanjem četiri sveobuhvatna istraživačka članka koji su se bavili rodnom neravnopravnošću, osvetničkom pornografijom, seksualnim uznemiravanjem i teškoćama samohranih majki. Skrenuo je pažnju na nedovoljno istražene teme, poput neadekvatne pravne zaštite za žrtve i sistemskih propusta u podršci marginalizovanim grupama, posebno ženama i mladima.
Projekat je takođe rezultirao značajanim angažmanom javnosti, pri čemu su članci dostigli preko 400.000 čitalaca/gledalaca na različitim medijskim platformama. Sadržaj se dijelio ne samo kroz tradicionalne članke, već i putem infografika i kratkih video zapisa koje smo producirali. Ovi formati su nam omogućili bolju povezanost s mlađom publikom, povećavajući tako uticaj kampanje. Istraživački rad CIN-CG-a dospio je do raznolike publike, a projekat je imao ključnu ulogu u podizanju svijesti i zagovaranju pravnih reformi radi zaštite ranjivih grupa.
Najvrijedniji aspekti programa Western Balkans Media for Change išli su dalje od primarne finansijske ili tehničke podrške. Mentorstvo i novinarska ekspertiza koje je Program obezbijedio bili su neprocjenjivi i osigurali su da istraživanja budu sprovedena u skladu s najvišim profesionalnim standardima. Pored toga, podrška Programa u aspektu angažovanja zajednice omogućila je saradnju sa organizacijama civilnog društva, poput Women’s Safe House i Roditelji.me, što je obogatilo naš sadržaj i pomoglo timu da ostvari direktan kontakt s ranjivim grupama koje su direktno pogođene ovim problemima. Angažman javnosti kroz ankete i kampanje na društvenim mrežama koje smo sproveli, takođe se istaknuo, jer je pomogao u širenju značaja i dometa rada, osiguravajući da je dopreo do publike i podstakao dijalog o važnim društvenim pitanjima.
Mogućnost da realizujemo svoju inicijativu i da se pozabavimo nedostatkom medijskog izvještavanja o kritičnim pitanjima koja pogađaju nedovoljno zastupljene grupe, posebno žene i marginalizovane zajednice u Crnoj Gori, bilo je ono što je motivisalo CIN-CG da učestvuje u programu Western Balkans Media for Change. Realizacija našeg projekta pružila je priliku da se fokus stavi na sistemske izazove kao što je rodna neravnopravnost, seksualno uznemiravanje i nedostatak pravne podrške za žrtve nasilja, koji nisu bili dovoljno zastupljeni u mejnstrim medijima. Programi poput Western Balkans Media for Change su od suštinskog značaja jer nude platformu za osnaživanje glasova marginalizovanih, podizanje svijesti o društvenim izazovima i podsticanje društvenih promjena kroz kvalitetno istraživačko novinarstvo.
Vizija rada CIN-CG-a jeste podsticanje odgovornosti, transparentnosti i pravde kroz istraživačko novinarstvo koje ističe sistemske izazove s kojima se suočavaju marginalizovane zajednice. Organizacija je ponosna na svoju sposobnost da osnaži glasove marginalizovanih grupa, posebno žena, i da doprinese pozitivnim društvenim promjenama kroz etičko izvještavanje zasnovano na činjenicama. Projekat je dodatno učvrstio posvećenost CIN-CG-a promociji ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i društvene inkluzije, osiguravajući da ova kritična pitanja nastave da budu u fokusu javne debate.
Redakcija Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG)